مراحل زایمان

مراحل زایمان

پس از نه ماه صبر، تولد نوزاد، اتفاقی خارق‌العاده است اولین برخورد شما با کودکتان. اما باید اقرار کرد: اضطراب زیادی دارد، مخصوصاً زمانی که اولین کودک شما به دنیا می‌آید. برای تسکین نگرانی‌ها، چه چیزهایی باید بدانید؟

۱۳۹۶//

مراحل زایمان

از اولین انقباضات تا تولد، گذر از مراحل مختلف مثل پاره شدن کیسه آب و بی حسی نخاعی ( اپیدورال )، متوجه می‌شوید که باید منتظر چه چیزها و چه اتفاقاتی باشید.

 

اولین انقباضات و پاره شدن کیسه آب

حتی قبل از پاره شدن کیسه آب، می‌توان علائم تولد نوزاد را شناسایی کرد. اگر احساس خستگی می‌کنید، از حالت عادی سنگین‌تر هستید یا کمی انرژیتان کاهش پیدا کرده، تولد کودک می‌تواند نزدیک باشد!

نشانه دیگر (بیشتر مواقع توجهی به آن نمی‌شود) خروج مواد مخاطی است که دهانه رحم را می‌بندد. این اتفاق ممکن است در چند دقیقه یا حتی چند روز قبل از انقباض به وقوع بپیوندد! پس نیازی نیست که وحشت کنید. هنوز برای آماده‌سازی خود و لذت از لحظات پایانی بارداری خود وقت دارید.

اولین انقباض شروع شده است؟ زمانی که انقباض شدیدتر و منظم‌تر (تقریبا هر ده دقیقه یک بار) می‌شود و تا حداقل یک دقیقه ادامه پیدا می‌کند، زمان آن فرا رسیده تا به بیمارستان بروید. این بدان معنی است که درد زایمان شروع شده است: دهانه رحم نیز گشادتر می‌شود.

پاره شدن کیسه آب به این معنی است که زایمان بسیار نزدیک و حتمی است: مایع آمنیوتیک که جفت را در برمی‌گیرد، خارج شده است. حتی اگر انقباضات شما هنوز اتفاق نیافتاده است، برای جلوگیری از هرگونه اتفاق، باید به بیمارستان بروید.

بیشتر بخوانید: انتخاب بیمارستان زایمان

 

رسیدن به بیمارستان و مرحله درد زایمان

به محض اینکه به بیمارستان رسیدید، تیم پزشکی مراقب شما خواهند بود، فشار خون، دمای بدن، میزان باز شدن رحم و موقعیت کودک شما را بررسی می‌کنند. این اقدامات به آن‌ها اجازه می‌دهد تا از سالم بودن کودک و مخصوصاً ضربان قلب او مطمئن شوند.

اگر می‌خواهید از بی حسی نخاعی(اپیدورال) استفاده کنید، متخصص بیهوشی ماده بیهوشی را بین مهره‌های سوم و چهارم ستون فقرات تزریق می‌کند. دیگر هیچ دردی حس نمی‌کنید و می‌توانید مراحل زایمان و این تجربه فوق‌العاده را به‌طور کاملاً واضح تجربه کنید.

انقباضات تشدید می‌شود، دهانه رحم بیشتر باز می‌شود و به تدریج کودک پایین می‌آید. زمانی که باز شدن رحم کامل می‌شود، زمان آن فرا رسیده تا فشار بدهید. پرستار از شما می‌خواهد که نفس بکشید و بازدمتان را نگه داشته و به طور مداوم فشار دهید و بعد از آن دوباره نفس بکشید. راهنمایی‌های او را به دقت دنبال کنید و مواردی را که در کلاس‌های قبل از زایمان فرا گرفته‌اید، فراموش نکنید. زمان آن رسیده که امتحان پس بدهید.

در حین زایمان طبیعی ابتدا سر کودک بیرون خواهد آمد و سپس بقیه قسمت‌های بدن و پس از آن، اولین گریه‌اش را خواهد داشت! تمام شد! کودک به دنیا آمد.

زایمان با خروج جفت به کمک پرستار پایان می‌پذیرد. در صورتی که نیاز باشد، رحم را بررسی می‌کند تا کاملا خالی باشد.

آیا هنوز درباره زایمان نگران هستید؟ اول از همه و مهم‌تر از همه چیز باید به تیم پزشکی بیمارستان اطمینان کنید. شاید اولین زایمان شما باشد، اما احتمالاً دوهزارمین زایمان تیم پزشکی است!

بیشتر بخوانید: اولین ساعات پس از تولد

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد

بیشتر بخوانید

به برنامه "۱۰۰۰ روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

  • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
  • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد
مطالب مرتبط
امتیاز مادران به این مقاله۵/۵
avatar
avatar

>‎

>‎

avatar

a">‎

a">‎

avatar

>‎

>‎

avatar

>‎

>‎

جستجو

هنوز محتوای مورد نظر خود را نیافته‌اید؟

موتور جستجوی هوشمند سوالات را امتحان کنید. این موتور جستجو در همه حالات پیشنهادهایی برای شما دارد.