آزمایش‌های قبل از بارداری

آزمایش قبل از بارداری و آمادگی برای آن

تصمیم از قبل گرفته‌شده است: می‌خواهم مادر بشوم! یکدفعه همه چیز برایم روشن شد، برزگ‌ترین خواسته من... اما شنیده‌ام قبل از اقدام به بارداری باید آزمایش قبل از بارداری انجام دهم. 

۱۳۹۶//

همان‌طور که می‌دانید، یک زن باردار باید به سلامت خود اهمیت دهد. اما، آیا می‌دانید قبل از اقدام به بارداری و برای ارزیابی آمادگی برای بارداری باید وضعیت سلامتی خود را بررسی کنید؟

این مورد نیز باید از طریق آزمایش قبل از بارداری صورت گیرد و از همه مهمتر توسط افراد متخصص و دارای مجوز انجام شود.

بررسی آزمایش قبل از بارداری

مرحله اول: پزشک عمومی یا متخصص زنان خود را ملاقات کنید و تصمیم خود درباره باردار شدن را با او در‌میان بگذارید. آزمایش‌های پزشکی که در پی آن انجام می‌شود، علاوه بر آزمایشات معمول مثل (فشارخون، ضربان‌قلب و ...) شامل لیستی از مواردی می‌شوند که می‌توانند در بارداری شما تأثیر بگذارند:

 • وزن شما: کم‌وزنی یا چاقی مفرط ریسک بروز فشارخون در بارداری را بالا می‌برد.

 • بیماری‌های خاص: آسم، مشکلات قلبی، نارسایی شریانی، مشکلات تیروئید و غیره
 • سوابق خانوادگی مانند دیابت
 • قابلیت استفاده از واکسن. در صورت ضرورت، پزشک شما ممکن است واکسن‌های خاصی برای شما تجویز کند.
 • دارو‌هایی که در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌کنید. استفاده از داروهای خاص ممکن است به‌شدت در رشد فرزند شما تاثیر بگذارد: آنتی‌بیوتیک‌ها، داروی ضد‌صرع و ...
 • آزمایش خون برای تأیید این‌که مادر در‌برابر توکسوپلاسموز و سرخجه قبلا واکسینه شده است.
 • آزمایش هپاتیت B و C و ویروس ایدز.
 • آزمایش برای آلبومین و قند موجود در ادرار تا از وجود احتمالی مشکلات کلیوی و دیابت آگاهی حاصل شود.
 • استفاده از الکل به هیچ وجه پذیرفته نیست. نوشیدن حتی مقدار کم آن نیز عواقب جدی برای کودک در‌پی دارد!
 • همچنین مصرف تنباکو و دخانیات نیز به محض تصمیم به بارداری باید متوقف شود. می‌توانید درباره چسب نیکوتین و جایگزین‌های آن، با پزشکتان مشورت کنید.
 • شکی نیست که استفاده از مواد مخدر و مواد صنعتی نیروزا باید حتما متوقف شود.
 • برای فراهم آوردن زمینه بارداری، علاوه بر رژیم غذایی متعادل به فعالیت‌های بدنی مشخص نیاز دارید(مانند بالا‌رفتن از پله!) 

همچنین اگر موفق به بارداری نشده‌اید، می‌توانید آزمایش‌های مربوط به آن را انجام دهید و درباره دلایل و مشکلات آن با پزشک مشورت کنید. مطمئن باشید که زنانی که به‌سرعت باردار می‌شوند، نادر هستند. به کمی صبر نیاز است!

اسید فولیک و آهن موجود در بدن من بالا است!

اسید فولیک (یا ویتامین B9) که از طریق مکمل‌های غذایی وارد بدن می‌شود، امروزه آشکارا توسط سازمان‌های معتبر توصیه می‌شود. این نوع ویتامین به دلیل این که در تشکیل لوله عصبی دخالت مستقیم دارد، در روزهای اول بارداری بسیار ضروری است. بنابراین در صورت مشخص شدن کمبود این ویتامین در آزمایش قبل از بارداری، استفاده از آن برای شما ضروری است. این اتفاق معمولاً بر اثر عوامل زیر رخ می‌دهد: رژیم غذایی نامناسب، بارداری دو یا چند قلو، استفاده از دارو‌هایی که از دریافت ویتامین جلوگیری می‌کنند (داروی ضد‌صرع و ضد‌ دیابت) یا وجود سابقه اختلال در تشکیل لوله عصبی در خانواده شما.

با الکل و دخانیات خداحافظی کنید!​

مشورت با پزشک موجب می‌شود تا عادت‌های بدی که باید از آن بپرهیزید را شناسایی کنید و در صورت ضرورت، در راستای آن کمک دریافت کنید. طی ۹ ماه آینده، شما مسئول تأمین نیازهای جنین برای رشد  او هستید. از سوی دیگر آنچه برای شما ضرر دارد، برای فرزند شما هم خوب نیست. جفت مانند یک اسفنج عمل می کند، تمام آنچه که مصرف می‌کنید را به جنین منتقل می‌کند.

فراموش نکنید شما برای فرزند خود پیله‌ای گرم و نرم می‌سازید. تمام مراقبت‌ها و همچنین آزمایش قبل از بارداری موجب افزایش سلامت و خوشایند ساختن این دوره می‌شود! این نمایش قدرت اراده، منجر به موفقیت در بارداری خواهد شد.

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید

به برنامه "۱۰۰۰ روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

 • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
 • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد
مطالب مرتبط
امتیاز مادران به این مقاله۰/۵
avatar
جستجو

هنوز محتوای مورد نظر خود را نیافته‌اید؟

موتور جستجوی هوشمند سوالات را امتحان کنید. این موتور جستجو در همه حالات پیشنهادهایی برای شما دارد.