تشخیص جنسیت جنین

تشخیص جنسیت جنین - فرزندم دختر است یا پسر؟

از ماه چهارم بارداری به بعد، با انجام سونوگرافی،معمولا پاسخ این پرسش مهم را خواهید فهمید.

۱۳۹۶//

فرزندتان دختر است یا پسر؟ آیا این پاسخ را باید مثل یک راز نگه داریم یا خیر؟

این اصلی‌ترین سوال پدر و مادرهای آینده است. بعضی‌ها می‌‌خواهند جنسیت فرزندشان را بدانند، درحالیکه، بعضی‌ها هم هستند که می‌خواهند همان روز زایمان غافلگیر شوند. به خود شما بستگی دارد کدام را انتخاب کنید!

 

قرعه کشی ژنتیک 

همه‌چیز به باروری بستگی دارد. تخمک بارور تنها یک کروموزوم جنسیت دارد: یک X. اسپرم پدر هم یک ژن X یا Y را به آن اضافه می‌کند. بنابراین، این اسپرم پدر است که جنسیت بچه را مشخص می‌کند. درصورتی‌که نتیجه XX باشد، بچه دختر می‌شود. اگر هم که XY شود، پسر خواهد شد.

براساس برخی از نظریه‌ها، می‌توان به کمک تغذیه بر جنسیت جنین تأثیر گذاشت؛ بدین معنا که مادران باردار می‌توانند از رژیم غذایی دخترزایی یا پسرزایی پیروی کنند. اگر والدین غذاهای شور و نمکی بخورند، شانس پسر شدن بچه بیشتر است – این رژیم غذایی پسرزایی است. اگر هم که فرآروده‌های لبنی خیلی دوست دارند که شانس دختر شدن بچه افزایش می‌یابد. نه‌تنها هیچ ادله و مدرک علمی وجود ندارد که این نظریه را ثابت کند، بلکه این امکان وجود دارد که این کارها باعث عدم تعادل مواد مغذی شود و لذا سلامتی مادر و جنین به‌خطر بیفتد. بنابراین، چندان هم فکرتان را مشغول این مسئله نکنید!

 یک نظریه دیگری که وجود دارد این است که تاریخ تخمک‌گذاری و باروری باید نزدیک هم باشند (حداکثر ۲ روز)، چراکه سلول‌های اسپرم Y سریع‌تر حرکت می‌کنند اما خوب زودتر هم از بین می‌روند. زمانی‌که رابطه زناشویی ۴ تا ۵ روز قبل از تخمک‌گذاری انجام شده باشد، تمامی سلول‌های اسپرم Y دیگر باید مرده باشند و تنها اسپرم‌های X باقی مانده باشند – که اگرچه آهسته‌تر حرکت می‌کنند اما مقاوم‌تر هستند. حداقل خوبی‌اش این است که امتحانش ضرر ندارد.

 

تشخیص جنسیت جنین

در حدود ماه چهارم و انجام سونوگرافی، پزشک متخصص حتما این سؤال را از شما می‌پرسد: «آیا می‌خواهید جنسیت جنین را بدانید؟» بهتر است از قبل در این باره کمی باهم فکر کرده باشید و به نتیجه مشترکی رسیده باشید! به‌‌هرحال یک انتخاب شخصی است: والدین (یا فقط یکی از آن‌ها) شاید بخواهد تا لحظه آخر هم جنسیت جنین را نداند، اما باز هم می‌توانید بپرسید و تا لحظه تولد هم چیزی به کسی نگویید: در این صورت این مسئله برای هردوی شما (یا شاید هم هرسه شما) یک راز خواهد بود که باید نگهش دارید!

تشخیص جنسیت جنین می‌تواند در انتخاب اسم، دکور اتاق بچه و اولین لباس‌های او مفید باشد. اگر تصمیم گرفته‌اید که جنسیت او را از خانواده پنهان کنید، یا اینکه اگر فقط یکی از شما می‌داند، مراقب باشید اشتباه نکنید!

به‌هرحال، تشخیص جنسیت جنین قبل از تولد او می‌تواند دوران بارداری را ملموس‌تر کند. بعضی از مادران و به خصوص بعضی پدران، لازم است که جنسیت جنین را بدانند. این موضوع برای آماده کردن برادر یا خواهر بزرگترش برای ورود عضو جدید نیزمهم است.

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید

به برنامه "۱۰۰۰ روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

  • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
  • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد
مطالب مرتبط
امتیاز مادران به این مقاله۰/۵
avatar
جستجو

هنوز محتوای مورد نظر خود را نیافته‌اید؟

موتور جستجوی هوشمند سوالات را امتحان کنید. این موتور جستجو در همه حالات پیشنهادهایی برای شما دارد.