دیابت بارداری

مراحل رشد جنین

بارداری دوره‌ای هیجان انگیز و سرشار از تغییرات و اتفاقات پیش‌بینی نشده است. جنین ماه به ماه در وجود شما رشد می‌کند و درنهایت پس از ۴۰ هفته آمادگی زندگی در این دنیا را پیدا خواهد کرد.

۱۳۹۶//

این ۴۰ هفته به سه قسمت سه ماهه تقسیم می‌شوند که به آن "دوره سه ماهه" گفته می‌شود. هر دوره سه ماهه پر از اتفاقات ویژه‌ای در رشد جنین است.

 

سه ماهه اول بارداری

دوره سه ماهه اول دوره بسیار هیجان انگیزی است، چرا که نطفه تک سلولی به سرعت رشد کرده و تبدیل به جنینی می‌شود که همه اندام‌های اصلی را داراست.

ماه اول بارداری

لقاح معمولا در اواسط دوره ماهانه صورت می‌گیرد. اما به خاطر داشته باشید پزشکتان هنگام تخمین زمان زایمان، به تاریخ شروع آخرین پریود ۴۰ هفته اضافه می‌کند. در روز اول پس از لقاح، تخم بارور شده که از برخورد تخمک و اسپرم به وجود می‌آید به سرعت تکثیر شده و داخل لوله رحم حرکت می‌کند. در نهایت وقتی به رحم می‌رسد، نطفه تشکیل می‌شود.

ماه دوم بارداری

در این مرحله فرزند شما مراحل رشد را به خوبی طی می‌کند تا تبدیل به یک انسان کامل شود. اندام‌های حیاتی بدن او شروع به شکل گیری کرده‌اند. حالا فرزندتان دارای انگشتان دست و پا و دو برآمدگی در دو طرف سرش است که بعدا تبدیل به گوش‌هایش می‌شوند.

ماه سوم بارداری

در این مرحله به فرزندتان جنین گفته می‌شود و به اندازه یک دانه انگور است. در حال حاضر تمام اندام‌های حیاتی او شکل گرفته‌اند و او شروع به حرکت می‌کند. با کمی تحریک به سختی چشمانش را حرکت می‌دهد، دهانش را باز می‌کند و انگشتان دست و پایش را خم می‌کند.در این مرحله عملکردهای مغزی نیز آغاز می‌شوند. سر فرزندتان کم کم به حالت گرد  تبدیل شده و مغز، اعصاب و ماهیچه‌هایش به کار می‌افتند.

 

سه ماهه دوم بارداری

اندام‌های جنین بیشتر رشد کرده و تکامل پیدا می‌کنند. اکنون فرزندتان به اندازه یک گریپ فروت است و با یک پوشش سفید و کرمی (ورنیکس کازوسا)  پوشیده شده‌است تا از او در برابر مایع آمنیوتیک محافظت کند. احتمالا شما نیز مانند بسیاری از خانم‌ها در این دوره احساس انرژی، قدرت و خوشحالی زیادی دارید. در این دوره عموما خبری از حالت تهوع صبحگاهی نیست و بارداری شما تازه خود را نشان می‎دهد.

 

سه ماهه سوم بارداری

در دو ماه پایانی دوران بارداری حواس پنجگانه فرزندتان به طور کامل شکل می‌گیرد. درحقیقت جنین در زمینه‌های فیزیکی، اجتماعی و شناختی رشد چشمگیری پیدا می‌کند.

تکامل جسمانی

  • در این دوره جنین حرکات هماهنگ مکیدن را انجام می‌دهد.

  • مایع آمنیوتیک را می‌چشد که او را با طعم‌هایی که در رژیم غذایی مادر وجود دارد آشنا می‌کند.

تکامل اجتماعی

  • مکالمات اطرافیان را می‌شنود و حتی قادر به تشخیص برخی از صداهاست.

  • صدای موسیقی که مرتب تکرار شود را می‌شناسد.

  • دوقلوها ممکن است با هم در داخل رحم ارتباط برقرار کنند.

تکامل شناختی

  • از طریق لمس کردن، دست‌ها و صورت خود را کشف می‌کند.

  • با حرکت کردن و تغییر در ضربان قلب نسبت به صداهای محیط واکنش نشان می‌دهد.

  • فعالیت مغزی جنین در پاسخ به صداهایی که می‌شنود تغییر می‌کند.

 

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

 

 

 

 

 

بیشتر بخوانید

به برنامه "۱۰۰۰ روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

  • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
  • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد
مطالب مرتبط
امتیاز مادران به این مقاله۰/۵
avatar
جستجو

هنوز محتوای مورد نظر خود را نیافته‌اید؟

موتور جستجوی هوشمند سوالات را امتحان کنید. این موتور جستجو در همه حالات پیشنهادهایی برای شما دارد.