۷ قانون اصلی برای تهیه غذای سالم

در هنگام خرید یا تهیه غذا برای کودکتان از این قوانین مربوط به سلامتی پیروی کنید

قانون شماره ۱: بهداشت غذا را در نظر بگیرید
سیستم ایمنی فرزندتان نسبت به شما تکامل کمتری پیدا کرده‌است، بنابراین نسبت به مسمومیت غذایی و باکتری‌ها آسیب پذیرتر است. به همین دلیل است که باید هنگام آماده سازی، پخت و نگهداری غذای کودکتان توجه بسیار زیادی داشته باشید. نیازی نیست آشپزخانه‌تان را کاملا ضدعفونی کنید، اما باید از اصول اولیه بهداشتی مانند شستشوی دست‌ها پیش از آماده کردن غذا و یا بعد از دست زدن به گوشت خام پیروی کنید.


قانون شماره ۲: ظروف آشپزخانه را به طور کامل بشویید
دقت کنید که بشقاب‌ها، کاسه‌ها و قاشق‌ها به خوبی با آب گرم و مایع ظرفشویی شسته شوند و ظروف استفاده شده و شسته نشده را استفاده نکنید. فکر خوبی است که چند قاشق تمیز در کنارتان داشته باشید تا اگر قاشق اصلی روی زمین افتاد، از آن‌ها استفاده کنید. اگر کودکتان قبل از تمام شدن غذای داخل ظرفش سیر شد و تمایلی برای غذا خوردن نداشت، ظرف غذایش را برای چند دقیقه کنار بگذارید تا دوباره به خوردن غذا علاقه نشان دهد.


قانون شماره ۳: دست‌هایتان را بشویید
قبل از تمیز کردن یا پوست کندن میوه‌ها و سبزیجات دستانتان را به طور کامل بشویید. همیشه دست‌هایتان را پس از دست زدن به گوشت خام بشویید و چاقو و تخته برش جداگانه برای این کار داشته باشید. برای راهنمایی‌های بیشتر در مورد خرید، پخت و دوباره گرم کردن غذا "لیست امنیت غذایی" را مطالعه کنید.
 
قانون شماره ۴: بررسی قبل از خرید
همیشه برچسب روی مواد غذایی را بررسی کنید تا مطمئن شوید برای تکامل کودک شما مناسب است. در کل هرچقدر تعداد اولیه آن محصول کمتر باشد بهتر است، پس قبل از خرید ۱ تا ۲ دقیقه زمان بگذارید و لیست مواد تشکیل دهنده ماده غذایی را بخوانید. میوه‌ها و سبزیجات فصل تازه و بدون لک را خریداری کنید. اگر از فروشگاه خرید می‌کند، دقت کنید که تا چه زمانی می‌توانید از این ماده غذایی استفاده کنید. اگر از میوه‌ها و سبزیجات فراوری شده استفاده می‌کنید، سعی کنید موادی را پیدا کنید که فاقد شکر، نمک و میوه‌های کنسروی نشاسته‌دار باشند. برای مثال مواد غذایی دارای شهد و شیرینی، برای کودکتان مناسب نیستند.

قانون شماره ۵: از منابع قابل اطمینان استفاده کنید
غذایی که از فروشگاه‌ها برای کودکتان خریداری می‌کنید می‌تواند حاوی مواد مغذی خوبی باشد. گاهی اوقات این مواد غذایی با مواد مغذی مانندآهن غنی شده‌اند تا خواص تغذیه‌ای بالایی داشته باشند. وقتی غذای کودک را از شرکت‌های سازنده معتبر خریداری می‌کنید مطمئن هستید که این غذا کاملا بی خطر است زیرا در کارخانه‌هایی با قوانین سختگیرانه بهداشتی تهیه می‌شود. به دلیل قوانین موجود در بسیاری از کشورها، تولیدکننده‌های غذایی باید در تولید غذای کودک از استانداردهای ایمنی سختگیرانه‌ای پیروی کنند که این قوانین شامل محدودیت استفاده از مواد آفت کش در پرورش میوه‌ها و سبزیجات نیز می‌شوند. مواد تشکیل دهنده با دقت و براساس نظارت و بازرسی مخصوص به کودکان، انتخاب، شستشو، آماده سازی و بسته بندی می‌شوند. برخلاف سال‌های گذشته، اکنون روش‌های جدید و هوشمندانه‌ای برای آماده سازی و بسته‌بندی غذای کودک وجود دارد، به همین دلیل کمتر از مواد نگهدارنده استفاده می‌شود. این موارد شامل استرلیزه غذاها به وسیله گرما توسط سیستم پخت با بخار برای از بین بردن میکروارگانیسم‌ها نیز می‌شوند.

قانون شماره ۶: غذای مشترک کودک و شما
اگر غذایی که خودتان یا سایر اعضای خانواده می‌خورید دارای بافت مناسبی است و شکر و نمک اضافی در آن وجود ندارد،برای کودکتان نیز غذای مناسبی است. توجه کنید که غذایی که به فرزندتان می‌دهید خطر خفه شدن کودک را به همراه نداشته باشد. به خصوص در مورد مواد غذایی سفت و گرد مانند آجیل و هویج خام، غذاهای فیبردار و سفت مانند استیک و مرغ، مواد غذایی دارای پوست مانند میوه پوست نشده، دانه و ذرت بوداده و همینطور مواد غذایی منحنی شکل مانند انگور، هات داگ و سوسیس بسیار دقت کنید. بعضی از غذاهایی که برای خودتان و سایر اعضای خانواده آماده می‌کنید برای کودک نیز مناسب هستند که این مساله موجب می‌شود با تهیه نکردن یک غذای جداگانه در زمان صرفه جویی کنید. بعضی ازغذاهای مورد علاقه شما نیز ممکن است برای فرزندتان مناسب نباشند، در این حالت شما می‌توانید غذای کودک را با موادی که برای آماده کردن غذای خودتان مصرف می‌کنید آماده کنید، اما با مواد مغذی بیشتر نسبت به چیزی که خودتان و سایر اعضای خانواده میل می‌کنید. ابتدا اجازه بدهید غذای فرزندتان سرد شود، سپس در صورت نیاز آن را در اندازه‌‌های مناسب برای خوردن کودک برش بزنید.

قانون شماره ۷: این نکات را به خاطر بسپارید
همیشه به یاد داشته باشید غذایی که به فرزندتان می‌دهید باید سرشار از مواد مغذی بوده و برای این مرحله تکاملی او کاملا مناسب و بی خطر باشد. نیازی نیست شکر و نمک به غذای او اضافه کنید. در هر وعده غذایی مقداری آب تازه و تمیز به کودکتان بدهید. هیچ وقت به کودکتان محصولات لبنی که از شیر تازه و غیرپاستوریزه تهیه شده است ندهید، زیرا ممکن است حاوی باکتری بوده و باعث ابتلای کودکتان به بیماری بشود. به فرزندتان غذایی که تاریخ انقضای آن گذشته است ندهید. همیشه بسته بندی مواد غذایی را بررسی کنید و مواد غذایی که در کنسروهای آسیب دیده، زنگ زده، برآمده و یا سوراخ هستند و همچنین کیسه‌های پلاستیکی بادکرده یا سوراخ شده را خریداری نکنید.
 

آیا این مقاله از نظر شما مفید بود؟
  • خیلی ضعیف
  • ضعیف
  • متوسط
  • خوب
  • بسیار خوب

عضو برنامه ۱۰۰۰ روز اول زندگی من شوید

مادر شدن با سؤالات زیادی همراه است. ما اینجا هستیم تا به شما در یافتن پاسخ این سؤالات کمک کنیم.

جستجو

هنوز محتوای مورد نظر خود را نیافته‌اید؟

موتور جستجوی هوشمند سوالات را امتحان کنید. این موتور جستجو در همه حالات پیشنهادهایی برای شما دارد.