افزایش قد و وزن کودکان

بهداشت کودکان

طی چند روز اول ممکن است کاملا ندانید که چه مواردی برای بهداشت کودکان مهم است. این موضوع در مورد خواباندن، لباس پوشاندن ‌و نوع اسباب‌بازی برای او نیز صدق میکند. برای به‌کارگیری بهترین شیوه می‌توانید ما را دنبال کنید!

۱۳۹۶//

برای سلامت و راحتی فرزندتان، بهتر است هر روز آن‌ها را حمام کنید و وسایل مورد علاقه آن‌ها را نیز همیشه تمیز و بهداشتی نگه دارید. اما زیاده روی نکنید. برای تقویت سیستم ایمنی و دفاعی طبیعی آن‌ها لازم است که با انوع باکتری‌ها و میکروب‌ها در طول روز سروکار داشته باشند. در ادامه یک مرور کلی بر مدیریت روزانه بهداشت کودکان خواهیم داشت:

تمامی جوانب بهداشت کودکان

حمام روزانه، زمانی خاص برای شما و فرزندتان است. باید منظم باشید و هر چیزی که لازم دارید را آماده کنید تا نهایت لذت را از این زمان ببرید! در ادامه فهرستی از لوازم ضروری را مشاهده می‌کنید:

  • ژل تمیز‌کننده بدن فاقد صابون، که مناسب پوست لطیف آن‌ها باشد
  • شامپویی ملایم برای مو‌های نازک و نرم آن‌ها،
  • لوسیون مخصوص برای صورت‌های کوچک آن‌ها،
  • کرم مخصوص کشاله ران و باسن،
  • سرم نمکی
  • پنبه
  • دستمال مرطوب

فهرست کارها

زمان حمام. کودکان عاشق حمام کردن هستند! برای ایمنی آن‌ها فراموش نکنید که هرگز نباید آن‌ها را در حمام تنها بگذارید. مطمئن شوید که سردشان نیست. دمای حمام باید بین ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتی گراد و دمای آب حمام هم بین ۳۷ تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد باشد

تعویض پوشک. نکته کلیدی در انجام این کار نظم است. می‌توانید هر ‌چیزی که برای تعویض پوشک  کودکتان به آن نیاز دارید کنار میز تعویض پوشک او قرار دهید: پوشک، دستمال مرطوب، شیر پاک‌کن، لباس تمیز و سطل آشغال. مطمئن شوید که پوست او را قبل از اینکه دوباره پوشکش کنید کاملا خشک کرده باشید.

صورت. برای تمیز کردن صورت کودکان یک پد پنبه‌ آغشته به  اندکی شیر پاک‌کن و آب کافی است. در پایان می‌توانید کمی مرطوب‌کننده جهت محافظت بیشتر به پوستشان بزنید.  

چشم‌ها. یک پنبه را با اندکی سرم نمکی مرطوب کنید و خیلی آرام و ملایم از گوشه داخلی چشم تا گوشه خارجی آن بکشید.

گوش‌ها. برای اینکار باید خیلی دقیق و ملایم باشید و به‌هیچ عنوان نباید از گوش پاک‌کن استفاده کنید. می‌توانید فقط از یک تکه پنبه برای تمیز کردن پشت و لاله گوش او استفاده کنید.

بینی. یک کار بسیار حساس! یک پنبه مرطوب به سرم نمکی را کمی لوله و وارد سوراخ بینی او کنید تا تمیز شود. حتی می‌توانید از یک پوار بینی مخصوص کودکان استفاده کنید.

ناخن. ناخن‌های فرزندتان را باید بطور منظم کوتاه کنید. سر آن را گرد نگه دارید ناخن‌ها را بیش از حد کوتاه نکنید.

بند ناف. هر روز ۲ تا ۳ مرتبه بند ناف فرزندتان را با کمپرسی که با کمی ضدعفونی کننده مرطوب شده باشد تمیز کنید، تا زمانی که بند ناف بیافتد. 

سایر موارد مربوط به بهداشت کودکان

عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌های پنبه‌ای و موردعلاقه کودکان باید به طور منظم نظافت شوند. اسباب‌بازی‌هایی که کمی ضخیم‌تر و مقاوم‌تر از بقیه هستند را می‌توانید در لباسشویی بشویید اما دیگر اسباب‌بازی‌هایی که کمی شکننده‌تر و آسیب‌پذیرتر هستند را بهتر است با دست بشویید.لباس‌ها و لباس‌ زیر کودکان را هر روز بشویید، حتی یک لکه روی پیش‌بند آن‌ها جالب  نیست! پیش‌بند، حوله و رخت‌خواب آن‌ها را باید بطور منظم و در دمای ۶۰ درجه بشویید. بهتر است از پودری متناسب با پوست لطیف آن‌ها استفاده کنید.اتاق فرزندتان نیز باید هر روز تمیز شود. هر روز تمامی درها و پنجره‌ها را به مدت ۱۰ دقیقه باز کنید تا هوای اتاقشان عوض شود. به طور منظم جارو کنید و گردوخاک را بگیرید و از محصولات شوینده طبیعی استفاده کنید.

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید

به برنامه "۱۰۰۰ روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

  • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
  • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد
مطالب مرتبط
امتیاز مادران به این مقاله۰/۵
avatar
جستجو

هنوز محتوای مورد نظر خود را نیافته‌اید؟

موتور جستجوی هوشمند سوالات را امتحان کنید. این موتور جستجو در همه حالات پیشنهادهایی برای شما دارد.