بازی کودکان

بازی کودکان برای جسم و ذهن آن‌ها مفید است!

کودکان عاشق بازی کردن، جست و خیز کردن و دویدن دورتادور خانه هستند و خستگی‌ناپذیر به نظر می‌رسند. چطور می‌توانم با تشویق انرژی فرزندم را معطوف به چیزهای دیگر بکنم؟

۱۳۹۶//

کودک شما یک گلوله انرژی است که از صبح تا شب به کشف دنیای اطرافش مشغول است. بنابراین تمام حواس شما به اوست که صدمه نبیند. البته باید اظهار داشت که دیدن این صحنه‌های پرهیجان بسیار لذت بخش است. علاوه بر‌این این امر نشانه خوبی از روند قابل ‌قبول رشد ذهنی کودک است. بر‌همین ‌اساس این بخش را به اهمیت بازی کردن با بچه‌ها اختصاص دادیم و چند ایده‌ سرگرم‌کننده هم برای شما داریم تا از وقت گذراندن با فرزندتان نهایت لذت را ببرید.

بازی کودکان در سنین مختلف

کودک از همان ابتدا عاشق بازی کردن و کشف بازی‌های جدید است. ببینید چطور وقتی با او در ۳ ماهگی قایم موشک بازی می‌کنید از ته دل قهقهه می‌زند و می‌تواند برای چند ساعت متوالی این بازی را ادامه دهد! در ۷ یا ۸ ماهگی، بازی جدید موردعلاقه او پرتاب اسباب‌بازی به روی زمین است و دیدن شما که هر بار خم می‌شوید تا آن را از روی زمین بردارید برایش لذت‌بخش است. علاوه‌بر‌این، اسب سواری روی زانوهای شما و خراب کردن خانه‌هایی که با مکعب های مخصوص بازی کودکان(مانند لگو) ساخته‌اید را هم خیلی دوست دارد.

در ۹ یا ۱۰ ماهگی است که دیگر چهاردست‌و‌پا همه‌جا می‌رود. این کار به او کمک می‌کند تا چیزهای بیشتری را کشف کند. هر چیزی که می‌بیند را می‌خواهد و خودش را از مبل بالا می‌کشد؛ کشفی غرورآفرین.

کودک همین که شروع به راه رفتن می‌کند، شور وشوق عجیبی برای کشف چیزهای جدید دارد و هیچ چیز هم نمی‌تواند جلویش را بگیرد. عقبکی راه رفتن، بالا و پایین پریدن و از پله بالا و پایین رفتن، هر روز بستر پیشرفت‌های جدید را برای کودک خواهد بود. مهارت‌های حرکتی نه‌ تنها توانایی‌های فیزیکی، تعادل، چابکی و انعطاف، بلکه توانایی‌ها و مهارت‌های حسی و اعتماد‌به ‌نفس او را بهبود می‌بخشد.

بیا با هم بازی کنیم

در حدود ۶ ماهگی، کودک شما تنها می‌تواند برای چند ثانیه توجهش را به چیزی معطوف کند. او عاشق این است که با انگشت و دست‌هایش با عروسک بازی کند و همینطور عاشق بازی قایم موشک است، اما حواستان باشد که دلیلی ندارد ساعت‌ها با او بازی کنید؛ چراکه ممکن است او را خسته کنید.

درحدود ۲ سالگی، برای مدت بیشتری می‌تواند توجهش را متمرکز بر یک چیز بکند به‌شرط اینکه فقط همان یک بازی را با او انجام ندهید. با خلاقیت خود می‌توانید بازی‌های آرام و بازی‌های پرتحرک تر نوبتی انجام دهید. فراموش نکنید که هر از چند گاهی هم به خودتان و هم به او استراحت بدهید تا بیش‌از‌اندازه هیجان‌زده نشود.

در این سن با هرچیزی که به دستش بیاید بازی می‌کند. بیشتر از هرچیز از کوبیدن قاشق روی وسایل بازی یا خاله‌ بازی با کاسه‌های پلاستیکی آشپزخانه لذت می‌برد. برای همین هم بعضی اوقات با خودتان فکر می‌کنید پس چه نیازی به اسباب‌بازی‌های واقعی است!

برای اینکه کمی چابک‌تر و سریع‌تر حرکت کند می‌توانید با استفاده از کوسن‌ بر سر راهش موانعی ایجاد کنید تا مجبور شود از روی آن‌ها، پایین آن‌ها و یا میان آن‌ها رد شود. توپ‌بازی، شنا، قایم موشک، سه چرخه و دوچرخه سواری فعالیت‌های خیلی خوبی برای بهبود و تقویت توانایی‌ها و مهارت‌های فیزیکی او هستند.

سالن‌های ورزش مخصوص بازی کودکان

فرزند شما از ۲ یا ۳ سالگی و حتی بسته به نوع فعالیت از ۱ سالگی می‌تواند باشگاه رفتن را شروع کند! اگر خوش شانس باشید و نزدیک محل زندگی چنین باشگاهی وجود داشته باشد، بهترین شیوه برای کمک به او برای تخلیه انرژی همین است. البته وقتی از باشگاه کودکان حرف می‌زنیم منظورمان تمرین‌های سخت ورزشی یا بازی کودکان با قوانین سرسختانه نیست بلکه منظورمان تمرین‌هایی است که به رشد کودک کمک می‌کند و او را از طریق فعالیت‌های مختلف فیزیکی مخصوص خودش تشویق می‌کند تا نسبت به بدن خود آگاه و هوشیار شود.

هدف از این جلسات تمرینی این نیست که از فرزند شما یک قهرمان بسازند، بلکه هدف آن‌ها کمک به تقویت توانایی‌ها و مهارت‌های فیزیکی کودک است و به او کمک می‌کند تا حرکاتی دقیق و سریع داشته باشد. اینگونه است که یاد می‌گیرد تعادل خود را حفظ کند، هماهنگی بین حرکات و واکنش سریع را می‌آموزد و مهم‌تر از همه این‌ها تشویق او به احترام گذاشتن به دیگران و تقویت اعتماد‌به‌نفس و روحیه تیمی در اوست که همه و همه برای زندگی آینده آن‌ها مهم و ضروری هستند.

دیدگاه

جوانا، مادر لو

«دختر ۱۸ ماهه من هر هفته به باشگاه می‌رود. خیلی چیزها یاد گرفته است؛ مثل راه رفتن روی چوب باریک، ترامپولین و چرخیدن روی پاشنه پا. چه کسی فکر می‌کند که لو فقط چند ماه است که چهار دست‌و‌پا راه رفتن را یاد گرفته است! او دوست دارد این حرکات را در خانه نیز تمرین کند و از این که می‌تواند به ما نشان بدهد که چقدر پیشرفت کرده است لذت می‌برد»

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید

به برنامه "۱۰۰۰ روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

  • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
  • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد
مطالب مرتبط
امتیاز مادران به این مقاله۵/۵
avatar
avatar

Intigriti

Test

avatar

Intigriti

Test

جستجو

هنوز محتوای مورد نظر خود را نیافته‌اید؟

موتور جستجوی هوشمند سوالات را امتحان کنید. این موتور جستجو در همه حالات پیشنهادهایی برای شما دارد.