آلرژی غذایی در کودکان

چگونه با آلرژی غذایی در کودکان کنار بیاییم؟

هر روز به تعداد شیرخوارانی که دچار آلرژی غذایی می شوند، اضافه می گردد. چطور می‌توانم این احتمال را برای فرزندم محدود کنم؟

۱۳۹۶//

آمار و ارقام نشان‌ می‌دهند که انواع آلرژی غذایی و عدم تحمل بعضی از غذاها در حال افزایش هستند، که این امر در بین ‌شیرخواران هم قابل مشاهده است. با این‌حال دلایل پیچیده هستند و به عوامل متفاوتی ارتباط دارند، اما این پدیده خود به‌خوبی شناسایی شده است: اندام و ارگان‌ها با ماده‌ای مواجه می‌شوند که قادر به شناسایی آن نیستند و درنتیجه برای مقابله با عامل ناشناس یا خارجی سیستم دفاعی خود را فعال می‌کند. یکی از حقایق علمی و ثابت‌شده این است که ( در مورد بعضی از مواد غذایی ) با معرفی و ارائه غذاهای کمکی، به تدریج و به صورت اصولی می‌توان از آلرژی غذایی در کودکان جلوگیری کرد. در اینجا پاسخ‌هایی برای سؤالات مهمی که ممکن است در رابطه با این موضوع داشته باشید، فراهم شده است. 

آیا تغذیه با شیر مادر از آلرژی غذایی در کودکان جلوگیری می‌کند؟

به طور کلی، شیردهی توسط مادر احتمال آلرژی غذایی در کودکان را کاهش می‌دهد. در خانواده‌هایی که سابقه ابتلا به آلرژی (پدر، مادر و...) وجود دارد، شیردهی با شیرمادر قویاً توصیه می‌شود و پزشک ممکن است به مادر توصیه کند که خوردن بعضی از محصولات لبنی و دیگر غذاهای حساسیت‌زا را در رژیم غذایی خود کاهش دهد. همه شیرخواران تا ۶ ماهگی باید به صورت انحصاری با شیرمادر تغذیه شوند. از نظر سیستم ایمنی بدن، شیر مادر مقاومت نوزاد را افزایش می‌دهد. همچنین دستگاه گوارش شیرخوار به تدریج رشد می‌کند. بسیار مهم است که غذاهای کمکی به‌آرامی و به تدریج به کودک ارائه شوند تا احتمال بروز آلرژی کاهش یابد.

این آلرژی‌ها چه علائمی دارند؟ بر اساس نوع غذای حساسیت‌زا، علائمی نظیر تهوع، اسهال، دل‌درد، کهیر، تورم ملایم لب‌ها و زبان، اگزما و آسم  مشاهده خواهد شد.

 اختلال در رشد نوزاد، که با نمودار رشد قابل مشاهده است را نیز نباید فراموش کنیم. البته باید توجه داشته باشیم که علایم فوق نه فقط به دلیل آلرژی غذایی بلکه به دلایل دیگری ممکن است بروز کنند.

به عنوان مثال تهوع و استفراغ ممکن است به دلیل عفونت دستگاه گوارش باشد نه آلرژی! 

غذاهای عمده حساسیت‌زا کدامند؟

آلرژی از زمان ارائه غذاهای کمکی تا ۳ سالگی مطرح است.

۴ دسته از غذاهای حساسیت‌زا به شرح زیر هستند: تخم‌مرغ، گلوتن، بادام‌زمینی و پروتئین موجود در شیر گاو.

تخم‌مرغ: زرده تخم‌مرغ معمولا بعد از ۶ ماهگی به شیرخوار داده می ‌شود. اگر فرزند شما به تخم‌مرغ حساسیت دارد، توجه داشته باشید که بسیاری از محصولات غذایی با ترکیبات حاوی تخم‌مرغ درست شده‌اند. برچسب محصول و ترکیبات آن را به دقت بخوانید.

گلوتن

ماده ای است که در غلات یافت می‌شود، مانند گندم ، جو، آرد (شامل نان سفید، آرد گندم ). به محض این‌که حساسیت به گلوتن تشخیص‌داده می‌شود، تمامی غذاهای حاوی آن باید از رژیم غذایی حذف شود.  استفاده از گلوتن به صورت تدریجی پس از ۶ ماهگی امکان‌پذیر است.

بادام زمینی

از بادام‌زمینی نیز مثل تخم‌مرغ و گلوتن، در بسیاری از صنایع غذایی و محصولاتی که برای کودکان نیستند، استفاده می‌شود. این وظیفه شماست تا برچسب محصولات را برای اطلاع دقیق از وجود این مواد حتی به مقدار بسیار کم بخوانید!

پروتئین شیر‌ گاو

حساسیت به پروتئین موجود در شیر گاو بسیار رایج است؛ به‌خصوص در شیرخواران.

مواد آلرژی‌زا:

 • خشکبار (بادام‌زمینی، فندق، پسته، بادام، گردو و غیره.) 
 •  میوه‌های استوایی (کیوی، انبه، و غیره)
 •  دانه‌ها (کنجد، و غیره)
 •  پروتئین‌های اصلاح شده (پروتئین سویا)
 • افزودنی‌های غذایی حاوی پروتئین (آمیلاز، کارمین، کازئین، نشاسته سبزیجات و غیره) 
 • دسته ای از سبزیجات ( سنبل ختایی، جعفری، گشنیز، زیره، رازیانه و غیره)
 • دسته ای از میوه ها ( توت‌فرنگی، تمشک و  غیره)
 • گروه حاوی لاتکس (موز، آوکادو، شاه‌بلوط و غیره)

اگر درست متوجه شده باشم، از شروع دوره تغذیه تکمیلی می‌توان با رعایت نکات لازم، خطر ابتلا به آلرژی غذایی را از بین برد. چطور می‌توانم تمامی این نکات را عملی کنم؟

شروع تغذیه تکمیلی فرزند خود، به‌صورت تدریجی و زیر نظر پزشک. ارائه و تغذیه مواد غذایی کمکی از پایان ۶ ماهگی آغاز می‌شود، دقت داشته باشید که هربار یک نوع ماده غذایی جدید ارائه دهید. برای کودکان مقاوم در برابر آلرژی، بعضی از پزشکان توصیه می‌کنند هر هفته یک نوع ماده غذایی جدید به کودکان بدهید.

چیزهایی که باید بدانیم:

 • از غلات صبحانه یا غلاتی که حاوی گلوتن هستند بپرهیزید.
 • از ارائه غذهای حساسیت‌زا یا آلرژی‌زا به فرزند خود تا قبل ۱۲ ماهگی بپرهیزید ( به خصوص بادام‌زمینی، سفیده‌تخم‌مرغ، فندق، بادام، لوبیا، کرفس، میوه‌های استوایی، غذاهای دریایی، خردل و ادویه). همیشه میوه و سبزیجات  را  قبل از این‌که آن‌ها را پوره یا کمپوت کنید به‌طور کامل بپزید، پختن آن‌ها باعث کاهش عوامل حساسیت‌زا می‌شود.

چه کسی می‌تواند آلرژی را تشخیص دهد؟ پزشک عمومی شما، می‌تواند آزمایش خون برای شما تجویز کند. سپس به شما توصیه می‌شود تا با متخصص آلرژی مشورت کنید.

آیا آلرژی درمان می‌شود؟

هیچگونه درمان پزشکی برای آلرژی غذایی وجود ندارد! روش استاندارد این است که غذای حساسیت‌زا به مرور زمان خورده شود، تا حساسیت ارگان‌ها نسبت به آن تحت نظارت پزشکی کاهش پیدا کند.

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید

به برنامه "۱۰۰۰ روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

 • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
 • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد
مطالب مرتبط
امتیاز مادران به این مقاله۴/۵
avatar
avatar

nice article

review goes here

جستجو

هنوز محتوای مورد نظر خود را نیافته‌اید؟

موتور جستجوی هوشمند سوالات را امتحان کنید. این موتور جستجو در همه حالات پیشنهادهایی برای شما دارد.