صفحه سه ماهه اول

۱۳۶۵۱

۱۳۶۵۶

۱۳۶۶۱

هفته هشتم بارداری

بارداری هفته به هفته - هفته هشتم بارداری

کودک شما حدوداً در ابعاد یک انگور کوچک یا ۱۵ میلی‌متر است، اما در حالت نشسته. به بیانی دیگر، از دنبالچه تا سر او برابر با ۱۵ میلی‌متر است. درباره این هفته بیشتر بخوانید.

۱۳۹۶//

تکامل جنین در هفته هشتم بارداری

فرزند شما تقریبا در حال تبدیل شدن به یک انسان است! انگشتان دست و پای او به‌صورت کامل شکل‌ گرفته‌اند و او قادر است انگشت سبابه خود را به انگشت شست برساند. روده او در حال رشد است،  طول روده در زمان تولد به ۳ متر می‌رسد، که برای این بدن کوچک، بسیار شگفت‌انگیز است. همچنین دستگاه تناسلی او نیز در حال رشد است.اگرچه جنسیت فرزند شما به‌صورت ژنتیکی از قبل تعریف شده، اما در حال حاضر قابل تشخیص نیست. در پایان هفته هشتم قلب جنین و سیستم عروقی در جای خود قرار خواهند گرفت. زمانی که دومین سونوگرافی خود را انجام دهید، ضربان قلب او قابل شنیدن خواهد بود، که ۸۰ بار در دقیقه می‌تپد.

بدن مادر در هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم بارداری است که متوجه تغییرات فیزیکی در اندام خود می‌شوید. برخی از خانم‌ها ممکن است مقدار کمی از وزن خود را از دست بدهند، در‌‌حالی‌که برخی دیگر اضافه‌وزن پیدا می‌کنند. بارداری غالباً خیلی زود خود را به شما نشان می‌دهد.

روی وزنه می‌ایستید و متوجه می‌شوید که وزن شما باوجود بارداری در حال کاهش است؟ اگر در هفته‌های آغازین بارداری اضافه‌وزن پیدا نکرده‌اید و حتی کاهش وزن هم داشته‌اید، نگران نباشید.تمامی این‌ها به دلیل تغییرات هورمونی توام با بی‌اشتهایی یا تهوع است. تغییرات وزن نسبت به هرد فرد با فرد دیگر در هنگام بارداری متفاوت است.

  تغذیه در هفته هشتم بارداری

 وقت نوشیدن مایعات است! باید مایعات زیادی را در زمان بارداری از‌دست داده باشید. مایعات بخشی حیاتی و ضروری از خون شما را تشکیل می‌دهند، که حجم آن از آغاز دوره بارداری به طرز چشمگیری افزایش‌ یافته است تا تضمین‌گر انتقال مواد مغذی به کودک باشد. از این رو بسیار ضروری است که از کم‌آبی بدن در زمان خون‌سازی جلوگیری کنید.روزانه حداقل ۱.۵ لیتر آب بنوشید، در آب و هوای گرم، حتی آب بیشتری بنوشید. از نوشیدنی‌های شیرین و نوشیدنی‌های گازدار دارای کافئین بپرهیزید تا از انتقال مواد محرک به فرزندتان جلوگیری کنید.

 راهکارها

 " من ۸ هفته است که باردارم و حدود ۵ کیلو وزن اضافه کرده‌ام. آیا این امر طبیعی است؟"  خوب است بدانیم که اضافه کردن وزن در هر خانم باردار نسبت به بقیه متفاوت است.گفته‌شده است که اضافه‌ وزن اگر به زودی و به ‌سرعت انجام شود باید پزشک را در جریان گذاشت و به او گزارش داد، زیرا اضافه شدن وزن به سرعت و در روزهای آغازین، غیر‌معمول است. اگر وزن شما قبل از بارداری از حد معمول کمتر بوده، جای نگرانی نیست. اما اگر قبل از بارداری وزن شما طبیعی و یا زیاد بوده، ممکن است پزشک شما بخواهد بر رژیم غذایی‌تان نظارت کند.

 

**این مطالب صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی کاربران است و هرگز جایگزین توصیه‌های پزشک، انجمن‌های علمی و سایر منابع معتبر نمی‌باشد. ازآنجاکه هر مادر و کودک از مادر و کودک دیگر متفاوت است، کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این وبسایت می‌تواند با توصیه پزشک برای هر مادر و کودک متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید

به برنامه "۱۰۰۰ روز اول زندگی من" بپیوندید

تنها با یک کلیک و در آرامش کودکتان را پرورش دهيد و از مطالب آموزشی و ابزارهای کاربردی ما استفاده کنید.

  • با شیوه مناسب خودتان، اصول تغذیه را یاد بگیرید
  • ابزارهای كاربردی را امتحان كنيد
مطالب مرتبط
Article Reviews
جستجو

هنوز محتوای مورد نظر خود را نیافته‌اید؟

موتور جستجوی هوشمند سوالات را امتحان کنید. این موتور جستجو در همه حالات پیشنهادهایی برای شما دارد.